بلاگ

آشنایی با برترین کتاب دکتر دانیل کانمن

Familiarity-with-the-best-book-of-Dr.-Daniel-Kahneman

افتخارات دانیل کانمن نویسنده کتاب تفکر سریع و کند

دکتر دانیل کانمن، روانشناس و نویسنده برجسته ای است که توانست در سال 2002 جایزه نوبل اقتصاد را به دست آورد. او به عنوان محقق ارشد در دانشکده روابط عمومی و بین المللی (وودروویلسون) فعالیت می کند. کتاب تفکر سریع و کند مشهورترین اثر او به حساب می آید که در سال 2011 منتشر شد و در لیست  پرفرروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت و موفق به کسب جایزه لس آنجلس تایمز شد.

در کتاب تفکر سریع و کند می آموزیم که ذهن انسان شامل دو سیستم است. اولی به طور غریزی عمل می کند و به تلاش کمی نیاز دارد. و اما دومی سنجیده تر عمل می کند و توجه بسیار بیشتری را می طلبد. با توجه به این که در هر موقعیتی، کدام یک از این دو سیستم کنترل مغز ما را در دست دارد، اعمال و افکار ما هم متفاوت است.

بررسی تصمیمات اشتباه انسان در کتاب دانیل کانمن

تصمیمات غلط، قضاوت های اشتباه و بی مورد و اتفاق هایی از این دست همیشه ما را آزارده اند. آیا تا به حال شده که از خود بپرسیدچرا چنین تصمیم اشتباهی گرفته اید؟

تفکر، قدرتی که ما را از سایر جانوران جدا می کند. قدرت تفکر و انتخاب مهم ترین ویژگی ای است که باعث برتری ما بر سایر جانوران می باشد. اما نکته ی اصلی اینجاست که در بیشتر مواقع ما از این ویژگی و قدرت خود به خوبی استفاده نمی کنیم. دلیلش هم این است که بیشتر ما نمی دانیم به چند شکل فکر می کنیم، در نتیجه هنگام تصمیم گیری های خود دچار مشکل می شویم. بنابر گفته های دانیل کانمن در کتاب تفکر سریع و کند، ما دو سیستم فکری متفاوت داریم:

1.سیستم فکری سریع،غریزی و احساسی 2.سیستم فکری آهسته تر،عمیق تر و منطقی

البته در هر کدام از این دو سیستم فکری علاوه بر فواید و قابلیت مهم، نقاط ضعفی نیز به چشم می خورد.

بر اساس نوع و میزان استفاده ی ما از هر کدام از این سیستم های فکری، تا حد زیادی افکار و در نتیجه رفتار ما تغییر می کند. پس بهترین راه این است که تلاش کنیم با استفاده ی متعادل از هر دو سیستم بهترین تصمیم گیری را داشته باشیم.

چند بار تجربه ی این را داشته اید که به خاطر عجله در تصمیم گیری یک فرصت مناسب را از دست داده اید؟ یا این که به خاطر قضاوت اشتباه ترجیح داده اید با یک فرد مناسب آشنا نشوید؟ این ها تنها بخشی از مشکلات و اتفاقاتی ست که عدم آشنایی با سیستم های فکری برای ما ایجاد می کند. نکات موجود در این کتاب به ما کمک می کند تا در تصمیم گیری های کاری و شخصی خود بیشتر دقت کنیم و با گرفتن تصمیمات درست، آینده ی خوبی را برای خودمان رقم بزنیم.

3 نکته ی مهم کتاب تفکر سریع و آهسته

1.حل کردن مشکلات و مسایل پیچیده نیازمند فعالیت شدید مغز است. اما متاسفانه وقتی مضطرب و خسته هستید مغز فعالیتش را کاهش می دهد. برای اینکه بتوانید از هر دو سیتم فکری مغزتان به خوبی استفاده کنید، باید حتما به آن استراحت بدهید.

  1. «سوگیری تاکیدی» یکی از مهم ترین دلایل عجله ی ما در نتیجه گیری می شود. وقتی تمام توجه ما به سیستم شماره ی یک مغزی (سریع،غریزی و احساسی) باشد، تصمیماتمان نیز به دور از منطق خواهند بود. بهتر است از سیستم شماره ی دو ( آهسته، عمیق و منطقی) برای ایجاد تعادل به هنگام تصمیم گیری استفاده کنیم.
  2. در هنگام تصمیم گیری همیشه باید فاکتورهای مختلفی را در نظر داشته باشید. نتایج همیشه آنگونه که شما می خواهید نخواهند بود؛ پس بهتر است با تفکر منطقی به دنبال کاهش خطاهای خود باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *