بلاگ

بهترین زمان کتاب خواندن برای کودکان

The-best-time-to-read-books-for-children

بهترین زمان کتاب خواندن برای کودکان از دوران جنینی است. مزایای خواندن کتاب برای نوزاد بسیار زیاد است حتی جنین متوجه تمام کارها می شود. اما نباید انتظار داشت کودک تا زمانی که شروع به صحبت کردن نکرده چیزی را متوجه شود. همچنین نباید انتظار داشت زمانی که برای نوزاد لالایی می خوانید نوزاد متوجه شود. بلند صحبت کردن و خواندن برای نوزاد، یک محرک بسیار مهم به حساب می آید و یک از فعالیت بزرگی است که والدین می توانند آن را سالها ادامه بدهند. کودک، زمانی که متولد می شود، می تواند تمام صداهایی را که برای صحبت کردن لازم است را یاد بگیرد. هرچه بیشتر کتابهای داستان را برای نوزاد خود با صدای بلند بخوانید و با آنها بلند تر صحبت کنید، کلمات بیشتر و بهتر در ذهن آنها شکل می گیرد و بهتر می توانند صحبت کنند. شنیدن کلمات، به کودکان کمک می کند تا دامنه کلمات در مغز کودکان گسترده تر شود. کودکانی که والدین آنها به طور دائمی برای آنها کتاب می خوانند و با آنها صحبت می کنند نسبت به کودکان دیگر، بیشتر با کلمات آشنایی دارند و برای یادگیری و مطالعه اشتیاق بیشتری از خود نشان می دهند.

بهترین زمان کتاب خواندن برای کودکان

  1. کودکانی که دوران ابتدایی سنین خود را می گذرانند ممکن است مفهوم تصاویر داخل کتاب را متوجه نشوند اما می تواند روی تمرکز آنها کار کنید به ویژه روی تصویر ها، رنگهای روشن و الگوهای رنگها. لالایی و شعر خواندن هنگام شیردهی باعث آرامش و جلب توجه نوزادان می شود. نوزادان بزرگتر ممکن است به کتاب علاقه و اشتیاق بیشتری نشان دهند. آن ها ممکن است تا به سمت کتاب چنگ زده و یا آن را بین انگشتان خود نگه دارند. اما باید مراقب بود چون احتمال دارد آن را به سمت دهان برده و یا به سمت دیگری پرتاب کند. کتابهایی را انتخاب کنید که دارای رنگ های جذاب و روشن هستند.
  2. زمانی که کودک شما قادر می شود تا چیزهایی را که در داخل  کتاب است را بفهمد، درکش هم از داستان بالاتر خواهد رفت. نوزادان در این دوره به چیزهایی که شما می خوانید پاسخ می دهند، به سمت کتاب چنگ انداخته و تلاش می کند تا با دهانش صداهایی را تولید کند. تا زمانی که قادر شوند تا با کمک شما صفحات را ورق بزند. در این سن آنها به تدریج شروع می کنند به اشاره کردن به سمت اشیائی که در داخل صفحات می بینند و صدای شما را تکرار می کنند.
  3. بلند خواندن کتاب داستان ها نیازی به مهارت خاص یا وسیله خاصی ندارند و اهمیت بلندخوانی برای کودکان بسیار زیاد می باشد. سعی کنید برای دقایق کوتاهی با صدای بلند بخوانید. نگران نباشید از اینکه کتاب تمام شود فقط روی صفحاتی که خودتان و نوزادتان از آن لذت می برد، تمرکز کنید. سعی کنید تا هر روز در ساعتهایی که فضای خانه ساکت است و بیکار هستید کتاب بخوانید. معمولا بهترین زمان قبل از خواب شب و میان روز است. علاوه بر این بهترین زمان کتاب خواندن برای کودکان شب می باشد. این کار به آرامش نوزاد هم کمک خواهد کرد. سعی کنید زمانی را برای این کار انتخاب کنید که نوزاد شما سیر بوده و پوشکش تازه تعویض شده باشد.
  4. بهتر است از کتابهای سبک استفاده کنید زیرا حمل این کتابها راحت بوده و می توانید آنها را همراه خود به هر مکانی که دوست دارید ببرید و هر زمانی که وقت آزاد دارید می توانید راحت از آن استفاده کنید. صدای خود را با ریتم کلمات و جملات کتاب تنظیم کنید. هرجایی که لازم است صدای خود را بلند و کوتاه کنید و برای هر شخصیت داخل کتاب چنانچه مناسب است از یک صدای متفاوت استفاده کنید
  5. رعایت نکردن ترتیب خطوط کتاب اهمیتی ندارد. اگر سطری را گم کردید برای لحظه کوتاهی مکث کنید سپس با جملات پرسشی سطر خود را پیدا کنید یا بپرسید کجا بودیم، ممکن است نوزاد و کودک شما قادر به پاسخگویی نباشد اما این کار پیش زمینه ای است که بعدها در پاسخگویی به شما کمک کند هنگام شیر دادن به نوزاد و حرف زدن با او، برای او شعر بخوانید و صدای حیوانات را تقلید کنید و داستان هایی را تعریف کنید. در مواقعی که بیکار هستید نوزاد را روی پاهای خود بنشانید و با او صحبت کنید
  6. کودکان در اثر تکرار موضوعی را یاد می گیرند و عاشق تکرار هستند. بنابراین بخاطر خواندن کتابهای تکراری و شبیه هم نگران نباشید. سعی کنید تا آهنگهای یک شکل و تکراری را به یک شکل و با یک صدا تکرار کنید کتابهایی که برای نوازادان انتخاب می کنید باید ساده بوده و متن های تکراری و عکسهای واضح داشته باشند. در اولین ماههای نخست زندگی کودک، نوزاد فقط دوست دارد تا صدای والدین خود را بشنود. بنابراین می توانید هر چیزی را که می خواهید بخوانید مخصوصا کتابهایی را که حاوی شعر و آهنگ هستند. همانطور که نوزاد به کتاب خواندن علاقه مند می شود، کتابهایی را انتخاب کنید که تصاویر آنها ساده بوده و رنگ آنها با زمینه کتاب متفاوت باشد.
  7. زمانی که نوزاد شما شروع به چنگ انداختن به کتاب می کند، کتابهایی را تهیه کنید که دارای رنگهای روشن باشد البته کتابهای پارچه ای که دارای شکل های مختلف هم هستند را می توانند انتخاب کنید. این کتابها به علت نرمی، نوزاد را تشویق می کند تا آن را لمس کرده و قدرت حرکت انگشتان و دست نوزاد را تقویت می کند. تصاویری که از رنگهای با کیفیت برخوردار هستند باعث تقویت قدرت بینائی نوزاد هم می شود.
  8. زمانی که کودک شما شروع به پاسخگویی به چیزهایی که در داخل کتاب است می کند، برای او کتابهای تخته ای با تصاویر کودکان یا اشیائی شبیه آنها تهیه کنید. زمانی که نوزاد نشستن در حمام را آموخت و یاد گرفت که چگونه با انگشت خود غذا بخورد، داستانهای ساده ای که درباره زمان حمام کردن و خوابیدن است را تهیه کنید مثل قصه نی نی و حمام. همانطور که کودک شما بزرگتر می شود و توانایی حرف زدن را پیدا می کند کتابهایی برای او تهیه کنید که نوزاد را دعوت می کند تا چیز های جدید تری را یاد بگیرد قصه های نی نی نازم انتشارات تازه ها کتاب مناسبی برای کودکان هستند.
  9. در زمان نوزادی بهتر است از کتابهای سه بعدی استفاده کنید که بسیار مناسب هستند و باعث می شود تا نوزاد شما هیجان زده شود همچنین کودکان در هر سنی که باشند عکسهای آلبوم را بسیار دوست دارند به ویژه اگر عکس افرادی که آنها او را می شناسند در داخل آلبوم باشد
  10. اگر دوست دارید کودک کتابخوانی در آینده داشته باشید بهتر است در قسمتهای مختلف منزل کتاب بگذارید. همانطور که نوزاد شما بزرگ می شود و شروع می کند به سینه خیز رفتن و بهم ریختن سبد اسباب بازیهای خود می تواند از داخل سبد به همراه اسباب بازی یک کتاب هم پیدا کند.

برای خرید رمان و کتاب های روانشناسی مناسب تمامی سنین می توانید از طریق وبسایت در دانش اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *