بلاگ

بیوگرافی و معرفی آثار دانیل کانمن Daniel Kahneman

دانیل کانمن نویسنده آمریکایی-اسرائیلی، متولد 5 مارس 1934، تل آویو، فلسطین، روانشناس برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2002 به دلیل ادغام تحقیقات روانشناختی در علوم اقتصادی می باشد. کار پیشگام او قضاوت و تصمیم گیری انسان را در شرایط عدم قطعیت بررسی کرد. کانمن این جایزه را با ورنون ال. اسمیت، اقتصاددان آمریکایی به اشتراک گذاشت.

کانمن روانشناسی را در دانشگاه عبری اورشلیم (B.A.، 1954) و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (Ph.D.، 1961) خواند. او مدرس (1961-1970) و استاد (1970-1978) روانشناسی در دانشگاه عبری بود. از سال 2000 در مرکز عقلانیت آن دانشگاه بورسیه تحصیلی داشت. پس از تدریس در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور (1978-1986) و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (1986-94)، کانمن در سال 1993 استاد روانشناسی یوجین هیگینز در دانشگاه پرینستون و استاد روابط عمومی در پرینستون وودرو شد. مدرسه روابط عمومی و بین‌الملل ویلسون در سال 2007 از هر دو سمت به عنوان استاد بازنشسته بازنشسته شد. او در هیئت تحریریه چندین مجله دانشگاهی، به ویژه مجله تصمیم گیری رفتاری و ژورنال ریسک و عدم قطعیت حضور داشت.

دانیل کانمن تحقیقات برنده جایزه خود را در اواخر دهه 1960 آغاز کرد. به منظور افزایش درک مردم از نحوه تصمیم گیری اقتصادی، او از روانشناسی شناختی در رابطه با فرآیندهای ذهنی مورد استفاده در قضاوت و انتخاب استفاده کرد. تحقیقات کانمن با آموس تورسکی در مورد تصمیم‌گیری در شرایط عدم قطعیت منجر به فرمول‌بندی شاخه جدیدی از اقتصاد به نام نظریه چشم‌انداز شد که موضوع مقاله اصلی آنها «نظریه چشم‌انداز: تحلیل تصمیم‌های تحت ریسک» (1979) بود.

پیش از این، اقتصاددانان بر این باور بودند که تصمیمات افراد با سود مورد انتظار از هر سناریو احتمالی آینده ضرب در احتمال وقوع آن تعیین می شود، اما اگر مردم با اهمیت دادن بیشتر به برخی سناریوها نسبت به سایر سناریوها، قضاوت غیرمنطقی انجام دهند، تصمیم آنها متفاوت خواهد بود. که توسط نظریه اقتصادی سنتی پیش بینی شده است. تحقیقات کانمن (بر اساس بررسی‌ها و آزمایش‌ها) نشان داد که آزمودنی‌های او قادر به تجزیه و تحلیل موقعیت‌های تصمیم‌گیری پیچیده در زمانی که پیامدهای آینده نامشخص بودند، نیستند. در عوض، آنها به میانبرهای اکتشافی یا قوانین سرانگشتی تکیه کردند و تعداد کمی از افراد احتمال اساسی را ارزیابی کردند.

دانیل کانمن، برنده جایزه نوبل در علوم اقتصادی

دکتر کانمن عضو آکادمی ملی علوم، انجمن فلسفی، آکادمی هنر و علوم آمریکا و عضو انجمن روان‌شناسی آمریکا، انجمن روان‌شناسی آمریکا، انجمن روان‌شناسان تجربی، و انجمن اقتصادسنجی است. او جوایز زیادی را دریافت کرده است، از جمله جایزه مشارکت علمی برجسته انجمن روانشناسی آمریکا (1982) و جایزه گراومایر (2002)، هر دو به طور مشترک با آموس تورسکی، مدال وارن از انجمن روانشناسان تجربی (1995). ، جایزه هیلگارد برای مشارکت شغلی در روانشناسی عمومی (1995)، جایزه نوبل در علوم اقتصادی (2002)، و جایزه مشارکت مادام العمر انجمن روانشناسی آمریکا (2007). دکتر کانمن دارای مدرک افتخاری از دانشگاه های متعدد است.

نویسنده کتاب پرفروش تفکر، سریع و آهسته

در سال 2011 کانمن جایزه تالکوت پارسونز را از آکادمی علوم و هنرهای آمریکا به دلیل مشارکت در علوم اجتماعی دریافت کرد. همچنین در آن سال او پرفروش‌ترین کتاب «تفکر سریع و کند» را منتشر کرد که تقطیر ماهرانه‌ای از کار او ارائه کرد. از دیگر کتاب‌های او می‌توان به نویز: نقصی در قضاوت انسانی (2021؛ نوشته شده با اولیویه سیبونی و کاس آر. سانستاین) اشاره کرد. در سال 2013 به کانمن مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده اعطا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *