بلاگ

مکان مطالعه چه ویژگی‌هایی دارد؟

Features-of-the-study-location

مکان مطالعه خوب چه ویژگی‌ها و اهمیتی دارد؟

همه ما به دنبال جایی دنج و دوست‌داشتنی برای مطالعه می‌گردیم، جایی که آرامش آن ما را به دنیای عمیق داخل کتاب‌ها ببرد. اگر اهل مطالعه هستید، حتما بارها به این موضوع فکر کرده‌اید که مکان مطالعه باید چگونه باشد؟ رنگ، نورپردازی، امکانات، تهویه، سکوت و غیره از جمله فاکتورهایی است که برای ایجاد به فضای مطالعه جذاب در نظر می‌گیریم. فضایی که ما برای مطالعه انتخاب می‌کنیم می‌تواند باعث افزایش کیفیت مطالعه ما شود. برای همین هم ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله خصوصیات یک مکان مطالعه خوب را با شما به اشتراک بگذاریم.

چرا باید مکان مخصوصی برای مطالعه داشته باشیم؟

شاید از خود بپرسید که اصلا چرا باید مکانی برای مطالعه داشته باشیم؟ در جواب باید به شما بگوییم که برای اینکه بتوان ساعت‌ها بدون کمردرد، چشم‌درد و حتی درد گردن به مطالعه کردن پرداخت، باید در محیطی استاندارد به این کار مشغول شد.

در واقع یک محیط مناسب به شما کمک می‌کند تا خستگی دیرتر به سراغتان بیاید و از مطالعه لذت ببرید. بعضی افراد عادت دارند بر روی مبل و یا رختخواب به کتاب خواندن بپردازند که این کار به مرور زمان باعث درد گردن و می‌شود و آن‌ها را از یک مطالعه شیرین بی‌نصیب می‌گذارد.

ویژگی‌های یک مکان مطالعه خوب چیست؟

برای مطالعه با دقت کافی، معیار های زیادی وجود دارد که برخی از مهم ترین نکات آن را با هم بررسی خواهیم کرد:

وجود آرامش

اولین ویژگی مکان مطالعه آرامش آن است. یعنی جایی که بتوانید بدون سر و صدای زیاد در آن به مطالعه کردن بپردازید و تمرکزتان به هم نریزد. اگر جایی بدون هیاهو برای این کار سراغ ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما در یک کتابخانه ثبت نام کرده و در محیط ساکت آنجا به مطالعه سرگرم شوید. آرامش موجب افزایش تمرکز شما هنگام مطالعه کردن خواهد شد.

سادگی

از دیگر شرایط مکان مطالعه می‌توان به سادگی آن اشاره کرد. این به آن معناست که هیچ وسیله سرگرم‌کننده مانند تابلوهای بزرگ، دکور شلوغ و غیره در آن به کار نرفته باشد. دلیل آن هم این است که این گونه وسایل تمرکز شما را به هم می‌زنند و باعث می‌شوند تا از مطالعه‌تان لذت نبرید.

مرتب و تمیز بودن مکان مطالعه

یک مکان مطالعه مناسب باید عاری از هر گونه شلوغی و به هم‌ریختگی باشد. شلوغ بودن محیط اطراف ما خیلی زود باعث خستگی مغز هنگام مطالعه خواهد شد. در حالی که تمیزی و نظم این محیط باعث جلوگیری از هر نوع آشفتگی ذهنی می‌شود و این امکان را به وجود می‌آورد تا با تمرکز مطالعه کنید. فراموش نکنید که چیدمان کتاب‌ها، قفسه‌ها، وجود یک سطل زباله و تمیز بودن میز آرامش را برایتان به ارمغان می‌آورد و لحظاتی ناب را تجربه خواهید کرد.

نور کافی را در نظر بگیرید

یکی دیگر از شرایط مکان مطالعه این است که نورپردازی آن چشم را خسته نکند. نور بسیار زیاد و یا حتی کم باعث می‌شود تا بعد از مدتی چشم خسته شده و در هنگام مطالعه اذیت شوید. توصیه می‌کنیم که یک چراغ سفید رنگ استاندارد در بالای میز مطالعه خود قرار دهید و میزان نور را تنظیم کنید. همچنین اگر در نور طبیعی مطالعه می‌کنید، هر از گاهی به چشمتان استراحت داده و مطالعه را کنار بگذارید.

مکان مطالعه کنکوری‌ها چگونه باید باشد؟

درست است که همه ما به محلی مناسب برای مطالعه کردن نیاز داریم اما مطالعه مخصوصا در زمان جمع بندی کنکور همراه با سختی‌ها و نکاتی است که باید حتما به آن‌ها توجه داشت.

مطالعه در کتابخانه می‌تواند انتخاب بهتری برای این افراد باشد و آن‌ها را از گفت و گو ها و هیاهوی خانه دور نگه دارد. فارغ از اینکه در چه کتابخانه‌ای درس می‌خوانید (کتابخانه مدرسه، دانشگاه و یا عمومی) باید شرایط ذکر شده در آن رعایت شود، وگرنه مطالعه کردن در کتابخانه می‌تواند علاوه بر نداشتن اثر مثبت، تاثیر منفی بر کیفیت مطالعه‌تان بگذارد.

رتبه‌های برتر کجا مطالعه می‌کنند؟

مکان مطالعه رتبه های برتر در نوع خود می‌تواند جالب باشد. از زیرزمین گرفته تا پشت بام و حتی مزارع کشاورزی که کنکوری‌های اهل روستا به آن روی می‌آورند. اما آنچه که اصولی‌تر به نظر می‌رسد، کتابخانه‌ای ساکت با میز و صندلی‌های استاندارد است. صندلی‌هایی که با داشتن دسته خستگی افراد را رفع می‌کنند و چراغ‌هایی که چشم را اذیت نمی‌کنند. هرچه که باشد فضای تمیز و آرام می‌تواند مکانی عالی برای مطالعه و ساختن آینده‌ای بهتر باشد.

مکان مطالعه کودکان

زمان و مکان مطالعه برای کودکان نقش مهمی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که برای مطالعه کودکتان مکانی تمیز و روشن را در نظر بگیرید. به نحوی که از بودن در آنجا خسته نشود. همچنین استفاده از چیدمان کودکانه شامل تابلو، کاغذدیواری، عروسک و غیره محیطی مناسب سن او تهیه کرده تا از مطالعه خسته نشود. البته در استفاده از عروسک ها زیاده روی نکنید تا تمرکز کودک برهم نخورد.

 فراموش نکنید که نورپردازی نقش مهمی در مطالعه کودکان دارد و اگر درست طراحی نشود، به چشمان او آسیب می‌رساند. سعی کنید تا اتاقی که پنجره دارد را برای مطالعه کودک استفاده نمایید تا از نور طبیعی نیز بهره‌مند شود.

چیدمان یک کتابخانه شخصی چگونه است؟

اگر در خانه فضای کافی دارید، چرا یک کتابخانه شخصی دوست‌داشتنی نمی‌سازید؟ برای این کار لازم است تا چیدمانی منظم و تمیز با نورپردازی استاندارد در نظر بگیرید. میز و صندلی مناسب، چراغ مطالعه، تهویه مطلوب و لوازم کافی از جمله شرایط یک کتابخانه شخصی است که باید رعایت شود.

خوب است یادآوری کنیم که وجود یک ساعت دیواری (حتی رومیزی) هم در برنامه‌ریزی برای درس خواندن دقیق به شما کمک می‌کند. همچنین فراموش نکنید که با گذاشتن یک سطل زباله در زیر میز از نگهداری زباله‌ها خودداری کنید.

مطالعه در کتابخانه؛ مزایا و معایب آن

اگر به هر دلیلی امکان مطالعه در منزل را ندارید، کتابخانه می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. این مکان چه کتابخانه عمومی باشد، چه کتابخانه دانشگاه و غیره امکاناتی دارد که شاید در خانه از آن‌ها بی‌بهره باشید. به هر حال فراموش نکنید که علاوه بر مزایایی مانند سکوت، میز و صندلی استاندارد، سادگی و تمیزی و غیره معایبی نیز می‌تواند داشته باشد که شاید خوشایند همه نباشد.

همانگونه که می‌دانید که برای رفتن به کتابخانه باید زمان رفت و آمد را مد نظر داشته باشید؛ در واقع ساعتی از روز در مسیر هستید که ممکن است وقت شما را بگیرد. علاوه بر آن وجود قوانین خشک ممکن است باعث خستگی افراد شود. در نظر داشته باشید که همه کتابخانه‌ها ساکت نیستند و بعضا رفت و آمد و صداهای مختلف گوش مطالعه ‌کنندگان را آزار می‌دهد.

آیا حتما باید پشت میز مطالعه کنیم؟

مکان مطالعه شما باید راحت و مناسب باشد. اما متاسفانه گاهی اوقات این راحتی بیش از اندازه ممکن است تاثیر منفی بر درس خواندن شما داشته باشد. به همین دلیل هم به شما توصیه می‌کنیم از مطالعه کردن به صورت درازکش و یا روی تخت خودداری کنید، چون ممکن است خیلی زود خوابتان بگیرد!

میز و صندلی مناسبی که باعث خستگی شما نشوند، از ویژگی‌های مهم یک مکان مطالعه خوب به شمار می‌روند. همچنین ابعاد صندلی در نوع خود مهم به شمار می‌آید. به طوری که نشیمنگاه صندلی باید حدود نود درصد قسمت ران شما را فراگیرد. اگر با نشستن بر آن زانو درد می‌گیرد، حتما صندلی خود را عوض کنید. توجه داشته باشید که تکیه‌گاه صندلی باید کمر شما را پوشش دهد و از قوس کمر جلوگیری کند.

چند نکته کوتاه برای ایجاد یک مکان مطالعه عالی

 • اگر از فضا به عنوان مکان مطالعه کنکور استفاده می‌کنید، هیچ کار دیگری (مانند غذا خوردن و غیره) در آنجا انجام ندهید.
 • برای تازگی هوا می‌توانید گل و گیاه در محیط قرار دهید، که جلوه زیبایی به فضا می‌بخشد.
 • از گذاشتن وسایل اضافه که حواستان را پرت می‌کند، خودداری کنید.
 • تهویه مناسب می‌تواند خستگی را کاهش دهد؛ پس از آن غافل نشوید
 • از مبلمان راحتی که باعث خواب‌آلودگی می‌شود، استفاده نکنید.
 • اگر کف اتاق فرش نیست، حتما قالیچه در آنجا قرار دهید و تا پاهایتان به طور مستقیم با زمین سرد تماس نداشته باشد، چرا که موجب حواس‌پرتی و عدم تمرکز هنگام درس خواندن می‌شود.
 • برای طراحی محیط از رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده نمایید.
 • با ایجاد چندین قفسه فضا را از به هم‌ریختگی نجات دهید.

برای یک مطالعه دلنشین چه مواردی را رعایت کنیم؟

 • اهمیت مکان مطالعه به قدری است که می‌تواند شما را به مطالعه علاقه‌مند کرده و یا از آن منصرف کند، پس در انتخاب آن دقت نمایید.
 • مکان مطالعه را شرطی کنید، یعنی از آنجا به عنوان فضایی برای میوه خوردن و یا تلفن حرف زدن استفاده نکرده و تنها به مطالعه اختصاص بدهید.
 • در پشت کمر خود بالشتی کوچک و نرم قرار دهید تا از بروز کمردرد جلوگیری شود.
 • در هنگام مطالعه پنجره را باز کنید و بگذارید هوای تازه وارد اتاق شود.
 • خلاصه نویسی یکی از اصول مطالعه است که در یادگیری غوغا می‌کند، پس از آن غافل نشوید.

نتیجه‌گیری

حالا که دانستید مکان مطالعه باید چگونه باشد؛ فراموش نکنید که با رعایت اصول آن خستگی کمتری را حین مطالعه متقبل شوید. به خاطر بسپارید که فضای مطالعه باید از محل غذاخوری، خواب و رفت و آمد به دور باشد و منجر به حواس‌پرتی نشود. در نهایت کتابخانه را به عنوان دومین گزینه برای مطالعه در نظر بگیرید و آنجا را مانند خانه دوم خود بشناسید. پس از فراهم کردن فضای مطالعه، به یک کتاب مناسب نیز نیاز دارد که برای تهیه آن می توانید به وبسایت انتشارات در دانش مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *